Eglė Linkaitytė-Weiss

IN MEMORIAM

Ramu į tėviškę sugrįžti

Keliais, kur veda į namus,

Ir čia kaip žydinčią jaunystę

Paklaust, kur išblaškys pasaulis mus.

(V. Mačernis)

Eglė Linkaitytė-Weiss (1948 08 17 – 2002 07 03)

1971 m. VVU Chemijos fakulteto laida prisimena Eglę Linkaitytę studentų šurmulyje – žavią, visada draugišką. Pirmakursė sugebėjo suderinti puikias studijas su aktyviu sportu. Eglė buvo Lietuvos Respublikos jaunimo irklavimo rinktinės narė.

Tėvas Juozas Linkaitis (1910 -1967) - žymus inžinierius-energetikas, mama Birutė Gontytė-Linkaitienė (1916 - 2010) turėjo kūno kultūros mokytojos išsilavinimą. Dar iki stojimo į universitetą Eglė keliavo po Lietuva baidarėmis tėvo kruopščiai paruoštais maršrutais [1], todėl nenuostabu, kad viena iš laisvalaikio praleidimo formų studijų metais tapo sportinis-pažintinis turizmas.

Eglę galima buvo sutikti ir teatrų bei koncertų salėse. Meilė muzikai taip pat buvo išugdyta tėvų. Mama turėjo gražų balsą. Namuose buvo dainuojama. Mamos sesuo Genovaitė Gontytė (1927-1982) buvo Kauno muzikinio teatro solistė.

Nuotraukoje Vandens ralio Širmintos up. 1976.05.14-16 dalyviai Sigitas Kučas, Elena Gavelytė, Eglė Linkaitytė, Petras Balkevičius, Vidimantas Bumelis, Skaidra Bumelienė, Edmundas Širmulis

1971 m., baigus universitetą ir pradėjusi dirbti Radiologijos laboratorijoje, Eglė paniro į MA bendruomenės gyvenimą, kuriame labai aktyviai reiškėsi turizmo entuziastai. Ryški Vaclovo Panumio asmenybė traukė prie savęs ir jauną, ir vyresnį žmogų. Eglė čia galėjo atsiskleisti ir kaip sportininkė, ir kaip organizatorė. Tai buvo MA turistinių sąskrydžių ir kitų renginių ištakos. Prisimenu Algimanto Jucevičiaus organizuotą pirmąjį “Snaigės“ sekmadieninį žygį Sapieginėje, kai arbatą visam renginiui savo namuose Švyturio gatvėje virė Eglės mama.

Eglė tapo šeimyninių varžybų iniciatorė. Tuo metu reguliariai vykusiose turistinės technikos varžybose, ji buvo nepakeičiama MA komandos narė. Eglė buvo daugelio žygių (slidėmis, baidarėmis ir pėsčiomis) dalyvė bei vadovė.

Iš sportinių pasiekimų, manau, reikėtų paminėti Pabaltijo respublikų kalnų turizmo technikos komandinių pirmenybių Bauskėje (Latvijoje) taurės laimėjimą bei dalyvavimą mišriame dviviečiame ekipaže TSRS vandens slalomo pirmenybėse Kaukaze. Įkūrus MA turistų klubą, Eglė pelnytai buvo išrinkta į klubo valdybą.

Ryški, energinga brunetė nelikdavo nepastebėta bet kokiame renginyje ar ekspedicijoje. 1980m. Eglė ištekėjo už amerikiečio fiziko Ray Weiss ir išvyko gyventi į JAV, nespėjusi įforminti jau paruoštos disertacijos. Charizmatiškos jos asmenybės trūko daugeliui. JAV Eglė dirbo chemijos laboratorijoje kriminaliste - eksperte.

Nepriklausomybės metais Eglė su vaikais bemaž kasmet apsilankydavo Lietuvoje. Ypač mėgo atvažiuoti čia žiemą kad galėtų paslidinėti. Susitikimas su bičiuliais MA turistų klube buvo laukiamas tiek jos, tiek buvusių bendražygių. Gyvendama Seattle, Eglė buvo aktyvi lietuvių bendruomenės narė, šoko lietuvių tautinių šokių ansamblyje “Lietutis”. Ji buvo didelė Lietuvos patriotė, galvojo apie sugrįžimą į Lietuvą. Kaip gaila, kad tenka rašyti ”buvo”, nes 2002 m. Vasarą, jos gyvenimas netikėtai nutrūko dėl ligos. Liko du vaikai - David (gim.1983) ir Katherine (gim.1986).

Eglės Linkaitytės - Weiss palaikai parvežti į Lietuvą ir palaidoti Vilniuje Saltoniškių kapinėse.

Literatūra:

[1] Juozas Linkaitis: gyvenimas, paskirtas Lietuvos energetikai, Trys žvaigždės, 2010, p.127.

2010 10 27 Elena Gavelytė-Binkauskienė