Maratonų archyvas

Maratonų suvestinė

Maratono Nr. – Metai

Bazinės stovyklos vieta ir/ar maršrutas

Dalyvių sk.

Pėsčiųjų maratonas – vienas iš svarbiausių Mokslų akademijos turistų klubo kartu su Lietuvos keliautojų sąjunga metinis renginys, organizuojamas kiekvienais metais gegužės pirmoj pusėj. Kiekvienais metais kruopščiai parenkama vieta ir, kur tas maratonas bevyktų, dalyvių niekada jame netrūksta.

Pirmasis dviejų etapų 50 km ruožas patikrina ir atrenka tolimesnių etapų dalyvius. Jame gali dalyvauti kiekvienas, norintis išbandyti jėgas, save patikrinti. Išties puikiai ir su išradingumu parenkami punktai, kurie įsitaiso bažnyčios šventoriuje, kapinaitėse, ant piliakalnių, įvairiose įdomiose, kartais nelabai lengvai prieinamose vietose. Istorija mena ir tokių atvejų, kai varžybų organizatoriai XX jubiliejinio maratono metu (dar ne GPS* laikais) pastatė punktą pagal tarybinį karinį žemėlapį visai ne toje miško kirtimo vietoje, ir apie 300 dalyvių šukavo pusdienį visus kirtimus, kad tą punktą surastų.

Naktinis etapas vyrams (apie 25 km) patikrina orientavimosi sugebėjimus nebūtinai esant geram orui ir mėnesienos pagalbai. Čia jau skaičiuojamas laikas ir... ištvermė.

Rytinis etapas (dar 25 km) jau ir vyrams ir moterims, vainikuoja 100 km maratoną. Išlikę ir praėję visus etapus geriausieji, atkakliausieji yra apdovanojami.

Maratonų istorija prasidėjo tik įkūrus Mokslų akademijos jungtinę turistų sekciją 1974 m. Pirmasis maratonas buvo 75 km ilgio ir jame dalyvavo 22 dalyviai.

Beveik visi maratonai turėjo savo emblemas, kurias ilgą laiką piešė Kristina Mažuolytė. Jos inicialus atidesni ras vibramo raišteliuose...

47 - 2020 08 29-30 Nemunaitis, Alytaus sav. 161 dalyvis

48 - 2021 08 28-29 Tauragės sav. 157 dalyviai

49 - 2022 05 07-08 Upninkai, Jonavos sav. 412 dalyvių


Iš archyvų. Legendinio blokadinio (1990 m.) vienos dienos maratono atidarymas studentų miestelyje Saulėtekyje, Vilniuje.

iš kairės: Vaclovas Panumis (MATK), Gintaras Labutis (MATK), su mikrofonu Artūras Poviliūnas (Lietuvos tautinis olimpinis komitetas), su garsiakalbiu Algis Jucevičius (Lietuvos keliautojų sąjunga)

Atmintinė Lietuvos pėsčiųjų maratono teisėjui

Ruošiantis XL jubiliejiniam maratonui 2013.05.06 Birutė Panumienė Lietuvos ryte publikavo straipsnį apie MARATONŲ ISTORIJĄ

* GPS - (angl. Global Positioning System) – Visuotinė padėties nustatymo sistema, arba Globali pozicionavimo sistema